| EPIC | CCL |
| Sector | Tourism and Leisure Services |
| ISIN | GB0031215220 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,829.99m |
| NMS | 1,000 |
| Shares in issue | 146.14m |
| Date Listed | 23-Oct-2000 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,936.50p |
| Change Today | -43.50p |
| % Change | -2.20 % |
| 52 Week High | 2,438.00 |
| 52 Week Low | 1,134.00 |
| Volume | 2,041,800 |
| Shares Issued | 146.14m |
| Market Cap | £2,829.99m |
| RiskGrade | 328 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Q1 | Q1 | |
| Ex-Div | 12-Feb-26 | 20-Feb-20 |
| Paid | 27-Feb-26 | 13-Mar-20 |
| Amount | 15.00¢ | 50.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:20 | 18,076 @ 1,936.50p |
| 17:19 | 6,479 @ 1,936.50p |
| 16:09 | 3 @ 1,935.00p |
| 15:56 | 227 @ 1,930.50p |
| 16:05 | 19 @ 1,927.00p |
You are here: research