| Issue Date | 28-Oct-2003 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | Investec Investment Banking |
| Market Cap | £13.10m | Contact Tel | 0207 597 4000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Investment Companies | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £11.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 475.20p |
| Change Today | -11.90p |
| % Change | -2.44 % |
| 52 Week High | 681.80 |
| 52 Week Low | 451.40 |
| Volume | 4,510,528 |
| Shares Issued | 1,247.34m |
| Market Cap | £5,927m |
| RiskGrade | 135 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 19-Mar-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 05-May-26 | 15-Sep-25 |
| Amount | 4.80p | 2.40p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:27 | 3 @ 473.20p |
| 16:26 | 2 @ 473.10p |
| 16:19 | 1 @ 473.30p |
| 15:45 | 2 @ 475.70p |
| 15:49 | 1 @ 475.40p |
You are here: research