| EPIC | CTEC |
| Sector | Health Care |
| ISIN | GB00BD3VFW73 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £4,509.54m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 2,049.79m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 220.00p |
| Change Today | 0.40p |
| % Change | 0.18 % |
| 52 Week High | 295.40 |
| 52 Week Low | 215.20 |
| Volume | 23,154,026 |
| Shares Issued | 2,049.79m |
| Market Cap | £4,509.54m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 96 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 8 |
| Buy | 7 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 17 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 16-Apr-26 | 21-Aug-25 |
| Paid | 28-May-26 | 01-Oct-25 |
| Amount | 5.37¢ | 1.88¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 14:25 | 6,342,486 @ 216.60p |
| 14:24 | 6,342,486 @ 216.60p |
| 16:47 | 16,923 @ 218.25p |
| 16:35 | 1,866,079 @ 220.00p |
| 16:35 | 1 @ 220.00p |
| Chair | John McAdam |
| CEO | Jonny Mason |
| CFO | Fiona Ryder |
You are here: research