| EPIC | QLT |
| Sector | Financials |
| ISIN | GB00BNHSJN34 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,423.79m |
| NMS | 15,000 |
| Shares in issue | 1,394.59m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 173.80p |
| Change Today | 2.70p |
| % Change | 1.58 % |
| 52 Week High | 197.80 |
| 52 Week Low | 124.80 |
| Volume | 372,419 |
| Shares Issued | 1,394.59m |
| Market Cap | £2,423.79m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 118 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 7 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 16-Apr-26 | 28-Aug-25 |
| Paid | 18-May-26 | 22-Sep-25 |
| Amount | 4.30p | 2.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 11:31 | 462 @ 173.80p |
| 11:31 | 1,028 @ 173.80p |
| 11:25 | 354 @ 173.90p |
| 11:20 | 120 @ 173.90p |
| 11:20 | 1,733 @ 173.90p |
You are here: research