Property Investment Trusts
| Independent Non-Executive Director: | Rod Day |
| Non-Executive Chairman: | Michael O'Donnell |
| Non-Executive Dir: | Peter Williams |
| Address: | 4th Floor, 140 Aldersgate Street, London, United Kingdom, EC1A 4HY |
| Website: | https://www.homereituk.com/ |
| Sector: | Property Investment Trusts(LSE) |
| ISIN: | GB00BJP5HK17 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 9.35p |
| Change Today | -0.15p |
| % Change | -1.58 % |
| 52 Week High | 38.05 |
| 52 Week Low | 8.40 |
| Volume | 2,119,686 |
| Shares Issued | 790.57m |
| Market Cap | £73.92m |
| RiskGrade | 51 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 4th Interim | 3rd Interim | |
| Ex-Div | 22-Dec-22 | 11-Aug-22 |
| Paid | 20-Jan-23 | 09-Sep-22 |
| Amount | 1.38p | 1.38p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:36 | 100,000 @ 9.50p |
| 16:42 | 621,482 @ 9.35p |
| 16:36 | 20,000 @ 9.50p |
| 16:35 | 653,322 @ 9.35p |
| 16:35 | 10,169 @ 9.35p |
You are here: research