Mining
| EPIC | WPM |
| Sector | Mining |
| ISIN | CA9628791027 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMU |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £46,318m |
| NMS | 500 |
| Shares in issue | 454.10m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 10,200.00p |
| Change Today | -100.00p |
| % Change | -0.97 % |
| 52 Week High | 12,200.00 |
| 52 Week Low | 5,380.00 |
| Volume | 8,820 |
| Shares Issued | 454.10m |
| Market Cap | £46,318m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 216 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 7 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 12 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Q1 | Q4 | |
| Ex-Div | 31-Mar-26 | 20-Nov-25 |
| Paid | 10-Apr-26 | 04-Dec-25 |
| Amount | 19.50¢ | 16.50¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:04 | 143 @ 10,271.41p |
| 16:50 | 26 @ 10,219.95p |
| 16:35 | 126 @ 10,200.00p |
| 16:35 | 1 @ 10,200.00p |
| 16:35 | 2 @ 10,200.00p |
| Chair | George L. Brack |
| CEO | Haytham Hodaly |
You are here: research