| EPIC | EDV |
| Sector | Mining |
| ISIN | GB00BL6K5J42 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £11,163m |
| NMS | 1,000 |
| Shares in issue | 242.36m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 4,606.00p |
| Change Today | -114.00p |
| % Change | -2.42 % |
| 52 Week High | 5,185.00 |
| 52 Week Low | 1,697.00 |
| Volume | 1,314,803 |
| Shares Issued | 242.36m |
| Market Cap | £11,163m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 28 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 6 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 12 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | Interim | |
| Ex-Div | 12-Mar-26 | 25-Sep-25 |
| Paid | 14-Apr-26 | 23-Oct-25 |
| Amount | 83.00¢ | 62.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:47 | 6,001 @ 4,606.00p |
| 10:43 | 116,000 @ 4,486.00p |
| 10:43 | 116,000 @ 4,486.00p |
| 17:14 | 150,774 @ 4,486.00p |
| 17:13 | 1,701 @ 4,606.00p |
| Chair | Srinivasan Venkatakrishnan |
| CEO | Ian Cockerill |
You are here: research