Industrial Chemicals
| EPIC | IPC |
| Sector | Industrial Chemicals |
| ISIN | US4601461035 |
| Market Sector | n/a |
| Market Segment | UNKN |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £14,006m |
| NMS | n/a |
| Shares in issue | 525.55m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,665.00p |
| Change Today | -35.00p |
| % Change | -1.30 % |
| 52 Week High | 4,185.00 |
| 52 Week Low | 2,535.00 |
| Volume | 17,716 |
| Shares Issued | 525.55m |
| Market Cap | £14,006m |
| Beta | 0.01 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 12 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 20-Feb-26 | 13-Nov-25 |
| Paid | 17-Mar-26 | 16-Dec-25 |
| Amount | 46.25¢ | 46.25¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 2,478 @ 2,665.00p |
| 16:35 | 2 @ 2,665.00p |
| 16:35 | 1 @ 2,665.00p |
| 16:35 | 11 @ 2,665.00p |
| 16:35 | 24 @ 2,665.00p |
You are here: research