| Issue Date | 07-Nov-2007 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | KBC Peel Hunt |
| Market Cap | £285.00m | Contact Tel | 020 7418 8900 |
| Method | Placing | ||
| Sector | General Financial | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £247.50m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 190.20p |
| Change Today | 0.80p |
| % Change | 0.42 % |
| 52 Week High | 212.60 |
| 52 Week Low | 177.50 |
| Volume | 3,326,368 |
| Shares Issued | 2,344.78m |
| Market Cap | £4,459.78m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 7 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 16 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 3rd Interim | 2nd Interim | |
| Ex-Div | 12-Mar-26 | 27-Nov-25 |
| Paid | 17-Apr-26 | 08-Jan-26 |
| Amount | 3.05p | 3.05p |
| Time | Volume / Share Price |
| 14:57 | 1 @ 188.90p |
| 14:57 | 2 @ 188.90p |
| 14:57 | 1 @ 188.90p |
| 14:57 | 1 @ 188.90p |
| 14:57 | 1 @ 188.90p |
| Finance Director | Martin McGann |
| CEO | Andrew Jones |
| Chair | Alistair Elliott |
You are here: research